CHI-BALL Nedir? Nasıl Oluşturulur? Hangi Alanlarda Kullanılır?

En basit anlatımı ile;

Reiki Ustası, kendisine göre en uygun nefes çalışması ile kısa bir meditasyon ve gevşeme sağlar.

Bedenin Chi merkezinde toplanan Yaşam Gücü Enerjisini, Omurga kanalı boyunca yükselterek, kollardaki enerji kanalları üzerinden ellerine doğru akıtır. Avuç içleri biri birine bakarken avuç içlerinden çıkan Yaşam Gücü Enerjisisi ile giderek büyüyen bir enerji küresi oluşturur. Oluşturduğu bu Çi Enerji Küresine Chi-Ball ya da başka bir deyiş ile Çi Topu denir.

Bu Enerji Küresi(topu) içerisine, gönderilecek olan şifa ya da uyumlama enerjilerini, niyetini belirtir ve varsa o şifa enerjisi sisteminin sembollerini yükler.

Tercihe bağlı olarak; enerjilerin alıcıya aktarılması için, belirli bir tarih ve saat belirlenebileceği gibi, Chi Ball(Çi Topu)’nun Yaşam gücü enerjisini sürekli koruyacak şekilde, alıcının almak istediği her an, alabileceği şekilde hazırlayarak alıcıya gönderir.

Alıcı ise, standart olarak enerjisel seans için hazırlıklarını tamamladıktan sonra, uzaktan bire-bir enerji alır gibi, enerjileri almaya niyet eder, o an-da enerjisel aktarım başlar, 20-30 dk. boyunca ya da enerjinin amaç ve içeriğine göre kısa ya da daha uzun sürerek devam eder. Enerjisel aktarım süreci mükemmel bir şekilde tamamlanır.

CHI-BALL – ”Çi Enerji Küresi” oluşturma :

✅ Chi enerjisini harekete geçirmek için tai chi, Chi Gong gibi bir teknik kullanabilirsiniz. Şöyle ki; Ayakta durun ve avuç içleri yukarıya bakacak şekilde, kolları yanlara doğru kaldırın, bir kaç derin nefes alın. Enerjiyi bedeninizde hissettiğinizde yere oturun ve zihinsel olarak yerküre ile enerjisel bağlantı kurun.

✅ Zihninizi boşalmak ve fizik bedeni gevşetip rahatlatmak için bir süre öylece kalın.

✅ Eller göğüs hizasında, ön tarafta, göğüsten bir karış kadar mesafede, avuç içleri biri birine bakacak şekilde, aralarında 3-5 cm mesafe bırakın.

✅ Aldığınız her nefesi verirken, aynı anda vücudunuza çektiğiniz evrensel yaşam enerjisinin sakral çakranızda birikerek oradan yükselip omuzlardan kollarınıza ve oradan da ellerinizden avuçlarınızın arasına biriktiğini imgeleyin. Kısa bir süre sonra avuçlarınız arasında bir balon varmış gibi hafif bir basınç hissedersiniz. Ellerinizi bir birinden yavaşça uzaklaştırıp yaklaştırın. Enerji küresinin giderek büyüdüğünü hissedersiniz. Yaklaşık 60 cm çapında bir küre haline geldiğini hissettiğiniz anda, Chi-Ball ” Çi Enerji Küresi” hazırdır!

📎 Şimdi artık oluşturduğunuz bu Çi Enerji Küreniz ile ne yapmak istediğinize bağlı olarak;

🌀 Şifa amaçlı her hangi bir mekana, duruma, bilinçaltı olumsuz kayıtların temizlenmesine, eterik bağların temizlenmesine, kişisel ya da özel bir şifa konusuna vs. akla gelebilecek her konuda programlayabilirsiniz.

 • Zihinsel olarak kürenin içine -varsa o şifa sistemine ait sembol ya da sembolleri- çizebilirsiniz, bir arada ya da uzaktan yaptığınız şifa seanslarındaki prosedürleri küre içerisinde oluyormuş gibi hayal edebilirsiniz. Renklerle ya da enerji akışı ile ilgili görsel efektleri göz önünde canlandırabilirsiniz.
 • Kürenin içini ilgili şifa enerjileri ile doldurduktan sonra artık alıcıya yönlendirmeye hazırdır.
 • Oluşturduğunuz Şifa Küresini eş-zamanlı o anda da gönderebileceğiniz gibi, farklı tarih ve saate de gönderebilirsiniz. Bu durumda, tarih ve saati de niyetinize ekleyin.
 • Çi Enerji Küresini göndermek için, sesli olarak ya da içinizden, “Bu <şifanını amacı> için oluşturulan Şifa Enerji Küresini ’na şimdi (ya da farklı bir tarih-saat) gönderiyorum.” Şeklinde söyleyin.
 • Şifa Küresinin alıcıya ulaştığını ve Taç Çakrasının 2-3 karış kadar yukarısında konumlandığını hayal edin. (Tercih ederseniz, Enerji küresinin, alıcının taç çakrasından ya da tüm çakralarından tek tek girerek tüm bedeninin doldurduğunu imgeleyebilirsiniz.)
 • Alıcı kişi niyet ettiği andan itibaren enerji akışı başlar ve yaklaşık 22-30 dk. içerisinde seans tamamlanır. O anda ya da belirlenen zamanda Çi Enerji Küresini almak için uygun olmasa da, -kendisi için aktive olmayı bekleyen- Enerji Küresini uygun olduğu ilk fırsatta niyeti ile birlikte almaya başlayabilir.

Alıcı kişi niyet ettiği andan itibaren enerji akışı başlar ve yaklaşık 22-30 dk. içerisinde seans tamamlanır. O anda ya da belirlenen zamanda Çi Enerji Küresini almak için uygun olmasa da, -kendisi için aktive olmayı bekleyen- Enerji Küresini uygun olduğu ilk fırsatta niyeti ile birlikte almaya başlayabilir.

🌀 Ayrıca bu oluşturduğunuz Enerji Kürelerine Uyumlama enerjilerini de yükleyip, uyumlama küresi olarak da gönderebilirsiniz.

 • Bunun için, şifa enerjileri yüklemesi yerine Uyumlama prosedürlerini varsa sembollerini Çi Enerji Küresinin içerisine yerleştirerek, küre içerisinde uyumlama prosedürlerini imgeleyebilirsiniz.
 • Uyumlama için niyet olarak da; “Bu Çi Uyumlama Küresini ’na şimdi (ya da farklı bir tarih-saat) gönderiyorum.” Şeklinde söyleyin ve göz önünde canlandırma yaparak gönderin!

CHI BALL ÇOKLU GÖNDERİM

❓ Chi topu nu kendimiz için oluşturabilirmiyiz?
Chi topunu 7 gün göndereceksek tek bir kez yapıp tarihlerimi söylemeliyiz yoksa hergün için ayrı ayrı chi topumu oluşturmalıyız?
Birde chi topu üzerine bir şifa etkinliği yaptık değilim ama herkes katılamayabilir göremeyebilir, şifanın niyet eden herkese ulaşması için zaman mekan sınırı olmadan şifayı almaya niyet edenlere gönderilmesini diliyorum diye niyet yapabilir miyiz?

✅ Chi Küresi ile bire bir şifa seansının uygulama prensipleri genellikle aynıdır.

Farklı olan yanları;

 • Uygulanacak Şifa Enerjisinin, önce oluşturulan Kişisel Çi Enerji Küresi içerisine yerleştirmiş olması.
 • Çi Enerji Küresi içine yerleştirilen enerjinin, sadece eş zamanlı değil de sonraki bir zamana da gönderilebilmesi.

Bunun dışında her şey aynı.

Yani, kendinize chi-ball yöntemi ile şifa enerjisi göndermek istiyorsanız; ilk olarak bir chi ball oluşturuyorsunuz. Onun içine uygulamak istediğiniz enerjileri yerleştiriyorsunuz ya da kürenin içerisinde şifalanıyormuş gibi kendinizi hayal edebilirsiniz. O anda enerjiyi almaya niyet edebileceğiniz gibi, ileri bir zamana da gönderip o zamanda da hazır olup enerjiyi almaya niyet edebilirsiniz. Ya da oluşturduğunuz chi ball şifa küresinin siz ne zaman hazır olursanız, o zaman aktive olması yönünde programlayabilirsiniz.

Her seans için bir chi-ball şifa küresi oluşturulur. Örneğin 7 Şifa Küresini farklı kişilere yada aynı kişiye farklı zamanlar için oluşturmak istiyorsanız, her birini tek tek oluşturup, kendi enerjileri, kim için, amacı vs. ve zamanlarını programlamanız gerekiyor.

Grup çalışmasında eğer chi-ball yöntemi uygulamak isterseniz de (ki, chi-ball şifa küreleri şifa için değil daha çok uyumlama ya da güçlendirmeler için kullanılır) her birinin teyit etmesi gerekiyor, yani her birinin tek tek alacağından emin olmanız gerekiyor. Sizin gönderdiğiniz chi-ball sizin kişisel çi enerjiniz den oluşuyor. Bu çok önemli bir nokta. Öyle ortalıkta gezmesi sizin için hiç de iyi sonuçlar vermez.

Chi ball Şifa ya da Uyumlama Küreleri daha çok bire bir çalışmalarda, çok güvendiğiniz insanlar ile yapılır. Örneğin 4 kişilik güvendiğiniz kişilerden oluşan bir gruba Chi-Ball yöntemi ile belirli bir zamana yada uygun oldukları anda almaları için şifa enerjileri aktarımı yapacaksınız. Her biri için tek tek oluşturur gönderirsiniz. Aldıklarından emin olursunuz.

Chi Enerji Kişisel enerjinizdir. Reiki formundan farklıdır. Evrensel yaşam enerjisi olan Reiki, gittiği adreste kimseyi bulamazsa doğasına döner ancak Reiki (Evrensel Yaşam Enerjisi) nin auranızdan, çakralarınızdan, enerji kanalınızdan süzülüp form değiştirerek, insanın direk kullanım formuna geçmiş ve asıl olarak da amacı sizin kişisel enerjinizi beslemek olan Çi enerjiniz i oraya buraya gereksiz yere harcamak pek de akıl karı olmasa gerek.

Ben kişisel olarak, chi ball yöntemini çok nadir olarak sadece İleri düzey Uyumlama Programlarına ek olarak, Uyumlama enerjilerinin süreç içerisinde etki ve adaptasyonunu hızlandırmak amaçlı destekleyici olarak kullanıyorum. Çünkü her biri en az uyumlama enerjileri kadar etkilidir.

Ya da Uyumlama enerjilerini zamandan bağımsız olarak almak isteyen alıcılar için CHİ BALL UYUMLAMA ENERJİLERİ Küresi oluşturmak iyi bir yoldur.


Chi-Ball Enerji Küresi ile Reiki Enerji Küresi Arasındaki Farklar ve Uygulama Önerileri

✅ Şifa Küreleri oluştururken en çok kullanılan yöntemlerden ikisi olan Chi-ball yöntemi ve Reiki Küresi yöntemlerini açalım biraz ve farklılıklarına göz atalım. Böylelikle, hangi durumlarda hangi yöntemi kullanmamızın daha ideal olacağını seçebiliriz.

Chi enerji, Evrensel Yaşam Enerjisi olan Reiki’yi aura ve çakralarımız üzerinden enerji bedenimize çekerek, hara’da depoladığımız kişisel enerjimizdir. Bu neden ile, insan enerji bedeni direk kullanabileceği bir formdadır. Kontrol edilebilir ve şifa dışında farklı amaçlarla da kullanıma açıktır. Reiki formundan oldukça farklı olmasının asıl nedeni ise, eterik bağ kurulan diğer insanlarla etkileşimlerde olumlu-olumsuz kişisel formdaki enerji aktarımları da hızlıca gerçekleşir. (Bu enerji formu, daha çok bioenerji teknikleri ile kullanılır.)

Reiki ise, evrensel yaşam enerjisidir, saftır, sadedir, her durumda iyileştiricidir, kendi üst bilincine ve kendine has yüksek bir zekaya sahiptir. Şifanın dışında amaçlar için kullanılamaz, isteğe bağlı olarak kontrol edilemez, sadece bütünün hayrınız gözetecek şekilde yönlendirilebilir.

Reiki Uygulayıcıları olarak, chi-ball (kişisel enerji küresi) oluştururken, onu bir anlamda kimyasal bir tepkimedeki katalizör gibi kullanırız. Yani, onu enerjisel bir koza gibi oluşturur, içerisine iyileştirici Reiki enerjisini yükler, gerekli alana göndeririz. Gittiği yerde, şifa enerjisi ulaşması gerektiği yere akar. Chi-ball, yani kişisel enerji küresinin bu şifalanmada her hangi bir fonksiyonu yoktur. Sadece taşıyıcıdır, eşlik edendir, sonucu etkilemez, sadece o şifa sürecini hızlandırmak için bir araçtır.

Chi-Ball ‘ın sadece taşıyıcı olması gerektiği neden önemlidir? Çünkü, Küreyi oluşturan kişinin chi enerjisi alıcıya olumlu ya da olumsuz etkilerde bulunabilir. Aynı şekilde alıcının kişisel enerjisinden chi küresini oluşturan kişi de etkilenebilir.

Evrensel Yaşam Enerjisi olan Reiki aktarımında ise böyle bir risk olmaz.

Özellikle, birden fazla enerji küresi ya da sürekli aktif olacak şekilde tasarlanan enerji kürelerinde bu ayrımı yapmak çok daha önemlidir.

Örneğin, Chi-ball ile aktarım yöntemi ile şifa enerjileri gönderiyorsunuz. Şifa enerjilerini taşıyacak olan chi enerji küreleri sizin kişisel enerjinizden oluşturuluyor. Yani, kendiniz için depoladığınız kişisel enerjinizden tüketiyorsunuz. Gittiği yerde şifa enerjilerini zamanı gelince boşalttıktan sonra size geri dönüşü de olmuyor. Ya da sürekli aktif olması için tasarladığınız bir şifa küresini chi-ball yöntemi ile gönderdiyseniz, her aktive edildiğinde sizin kişisel enerjinizin de devreye girmesi söz konusu. Bu ise sebepsiz halsizlik, yorgunluk, tükenmişlik ya da anlık duygu ve düşünce dağınıklığına sebep olan bir durumdur. Aynen başka insanlarla oluşturulmuş kalıcı eterik bağların insanı sebepsiz etkilemesi gibi benzer bir durum..

Bunun yerine, birden fazla ya da sürekli enerji aktarımı için kullanma amaçlı Şifa Kürelerini oluştururken, chi-ball (kişisel enerji küresi) değil, direk Reiki Enerji Küresi oluşturup göndermek çok daha sağlıklıdır. Reiki Enerji Küresi (Yaşam Küresi) oluşturma yöntemini daha ayrıntılı ve özel teknikler ile ele alan Orb Of Life (Yaşam Küresi) Sifa sistemi gibi uyumlama ve eğitim programları olsa da, uyumlanmadan da Reiki Masterları tarafından kullanılabilecek şöyle basit bir yöntem uygulanabilir:

 1. Reiki Evrensel Yaşam Enerjisinin beyaz ve parlak bir sis bulutu şeklinde etrafınızda çevrili olduğunu görselleştirin ya da hayal edin. Yavaş yavaş ve giderek daha çok güçlendiğini .. ve güç alanının gitgide daha da parlak hale geldiğini .. Bunu imgelemeyi 3-5 dk. Sürdürün.
 2. Önünüzde havada asılı, yaklaşık 50-60 cm. çapında, küre şeklinde, şeffaf, boş bir alan hayal edin.
 3. Niyetiniz ile birlikte, Reiki enerjisinin bu alanın içini doldurduğunu hayal edin. Bu küre alanının, Reiki enerjisi ile doldukça, giderek daha da parladığını imgeleyin. Bunu 5-10 dakika süresince yapın ya da kürenin tam olarak dolduğunu hissedene kadar devam edin.
 4. Şimdi önünüzde duran Reiki Enerji Küresine direkt olarak şunu söyleyin : ”Reiki Şifa Enerjisi Küresi olarak, sürekli aktif olacak şekilde oluşturuldun ve yaşam gücünü koruyacak, hiçbir zaman solmayacaksın ve zayıflamayacaksın”

(Eğer Yaşam Küresini geçici bir süre için ya da belli bir sayıda tekrar için oluşturup gönderiyorsanız, Niyetinizde bunu belirtmelisiniz: ”Reiki Şifa Enerjisi Küresi olarak, 4 gün aktif olacak şekilde oluşturuldun ve bu süre içerisinde hiçbir zaman solmayacaksın ve zayıflamayacaksın” gibi.. ya da örneğin 5 seans aktif olacak şekilde .. gibi )

Reiki Şifa Enerjisi Küreniz artık hazır.

 1. Şimdi, alıcının oluşturduğunuz bu Reiki Şifa Küresi’ni ne sıklıkta, sürekli ya da belli bir takvim oluşturarak alması için küreyi programlayabilirsiniz. alıcı olan kişinin adını söyleyerek, onun enerji alanına gönderimini tamamlayabilirsiniz.

Alıcının ise, tarafınızdan oluşturulan Reiki Şifa Küresi’ni almak için, uygun bir ortamda, standart şifa seansı hazırlıklarını tamamladıktan sonra, hazır ve rahat bir pozisyonda ” …(Sizin Adınız)… tarafından benim için oluşturulan Reiki Şifa Küresini almayı diliyorum ” diyerek, enerji akışı kesilene kadar kendisini şifa enerjilerinin akışına bırakması yeterlidir.

*Şifa Uyguladıklarınıza Gönüllerince ve Daimi Şifalar Olmasını diliyorum! 🤲


❓ 🅒🅗🅘-🅑🅐🅛🅛 küre çok ilgimi çekti. Bunu bizler de yapabilir miyiz? Yoksa bu işte ustalaşmadan mümkün değil mi?

✅ Aksine, çok kolaydır. Herhangi bir eğitim alınması da gerekmeden, imgelemeyi iyi yapan herkesin, şifa dışında da farklı alanlarda kullanabildiği bir yöntemdir.

Bizim kullanım alanımıza gelince;

Herkesin chi-enerjisinın frekans seviyesi farklıdır ve her zaman aynı kalmaz, iner çıkar 😁 bu ayrı bir konu.

Chi-ball yöntemi ile aktarılan enerjinin alıcı üzerinde chi enerjinizin herhangi bir fonksiyonu yoktur. Alıcı, sadece chi-ball içerisine yerleştirilen enerjileri alır.

Chi-ball yöntemi ile enerji aktarımında, chi enerjimiz aynen kimyasal tepkimelerdeki katalizörler gibi çalışır. Yani, tepkimeye girer, destekler ama sonuçtan çekilir, sonuca dahil olmaz.

Ya da şöyle bir betimleme yapılabilir;

Aktarılmak istenen enerjiyi > Su
Chi-ball enerji küresini > Sürahi

olarak düşünebiliriz.
🤗