Ön Koşullar

USUI REIKI 1. SEVİYE Uyumlama, Eğitim ve Arınma Programı için Ön Koşul :
Her hangi bir ön koşulu bulunmamaktadır.
USUI REIKI 2. SEVİYE Uyumlama, Eğitim ve Arınma Programı için Ön Koşul :
Usui Reiki 1. Seviye Uyumlama, Eğitim ve Temel Arınma süreçlerini tamamlamış olmak.
Usui Reiki 3. Seviye (Master & Teacher) Uyumlama, Eğitim Programı için Ön Koşul :
Usui Reiki 2. Seviye Uyumlama, Eğitim ve Bilinçaltı Arınma süreçlerini tamamlamış olmak.
Reiki GRANDMASTER 5&6. SEVİYE Uyumlama, Eğitim Programı için Ön Koşul :
Usui Reiki ya da Tibetan Reiki, Karuna Reiki, Seichem Reiki gibi, uzun soluklu eğitimleri içeren, derin ve geniş öğretilere sahip, Reiki ve Şifacılığın temel eğitimlerini içeriğinde bulunduran Geleneksel Şifa Sistemlerinden her hangi birinde en az Reiki Master&Teacher (Usta & Öğretici) Seviye uygulamalarında ustalaşmış olmayı gerektirir.

Ki, Grandmaster Uyumlama ve Eğitim Programına katılan Reiki Master’ın, bu eğitim programına başlarken; başta kendisinin arınma süreçlerini tamamlamış ve düzenli bir şekilde kendisini şifalandırdığı, doğru ve güvenli şekilde Şifa ve Uyumlama seansları yapabildiği, aktif olarak yetiştiriyorsa, ( öğrencilerinin sorumluluğunu alma, tüm süreci boyunca yanında olma, en doğru şekilde rehberlik etme vs.) Reiki’nin bu Ustalık ve Eğitmenliği konusunda yeterli olduğu varsayılır. İlgili Şifa Sistemi bu bilgi ve deneyimler üzerine doğru bir şekilde inşa edilir.
Her bir Reiki GRANDMASTER ( 7&8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21&22-23&24&25 ) SEVİYE Uyumlama, Eğitim Programlar için Ön Koşul :
Her bir Reiki Grandmaster Seviye Uyumlamasının ön koşulu; bir önceki Seviye Grandmaster Uyumlama ve Eğitim Programını tamamlamış olmaktır.


İleri Düzey (Reiki Master&Teacher) Ön Koşullu Şifa Sistemleri :
Reiki Grandmaster 5&6. Seviye ön koşulları ile aynıdır.


Reiki Tabanlı Diğer Şifa Sistemleri için Ön Koşul :

En az REİKİ 2. Seviye Uygulamalarında uzmanlaşmış Reiki Şifa Uygulayıcısı olmak.

Reiki tabanlı diğer şifa sistemlerinin Uyumlama ve Eğitim Programı Usui Reiki ya da Tibetan Reiki, Karuna Reiki, Seichem Reiki gibi, uzun soluklu eğitimleri içeren, derin ve geniş öğretilere sahip, Reiki ve Şifacılığın temel eğitimlerini içeriğinde bulunduran diğer Geleneksel Şifa Sistemlerinden her hangi birinde en az Reiki 2. Seviye uygulamalarında ustalaşmış olmayı gerektirir.

Ki, bu şifa sistemlerinin eğitim programında (sembolleri kullanma, imajinasyon, afirmasyon, meditasyon gibi, diğer yandan en temel bilgiler olan; çakra, aura, enerji bedeninin yapısı, işleyişi, enerjinin ve ışığın hareket prensipleri, hız kanunları vs.) Reiki’nin bu temel alt yapısının alınmış olduğu varsayılır. İlgili Şifa Sistemi bu bilgi birikimleri, deneyimler üzerine, bilinçli ve doğru bir şekilde inşa edilir.

Her ne kadar ön koşul olarak Reiki 2. Seviye ve üzeri.. olarak belirlenmiş olsa da, -en doğru şekilde uygulamalar ile en yüksek verimin alınabilmesi için- benim önerim; Usui Reiki gibi, geleneksel Şifa Sistemlerinden birinde gerçek anlamda ustalaşılmış, yani Reiki Master&Teacher (Usta & Öğretici) olunması.
***Çokça karıştırılan başka önemli bir konu:

Diğer Şifa Sistemlerinin Masterlığının, Reiki Master&Teacher (Usta & Öğretici) gibi algılanma hatasıdır. Şöyle ki:

Usui Reiki, Tibetan Reiki, Karuna Reiki, Seichem Reiki gibi, uzun soluklu eğitimleri içeren, derin ve geniş öğretilere sahip, Reiki ve Şifacılığın temel eğitimlerini içeriğinde bulunduran şifa sistemleri Geleneksel Şifa Sistemleri olarak temel eğitim ve arınma programlarıdırlar. Tamamlandığında, Reiki MASTER/TEACHER (Usta-Öğretici) olunur. Yani Reiki Masterdır. İleri düzey çalışmalar için gerekli olan ön koşulu barındırır.

Yani, Reiki Master dendiği zaman REIKI USTASI olarak Usui, Karuna, Tibetan, Seichem gibi uzun soluklu öğretilere sahip Geleneksel şifa sistemlerinden birinde ustalaşmış olmak, anlaşılır.

Reiki tabanlı diğer çeşitli şifa sistemlerinde ise, ilgili şifa sisteminin tamamına uyumlanıldığı için sadece o sistemin masterlığı alınır.

Reiki tabanlı diğer şifa sistemleri, tek-iki-üç ya da dört aşamalı olabilir. Tamamlandığı zaman kişiye o sistemin master’ı yani ustası denir. Kundalini Reiki 3 seviyeli, bir hafta içerisinde tamamlanıyor, Kundalini Reiki Masterı olunuyor, Gümüş Mor Alev tek uyumlama ile tamamlanıyor, kişi Gümüş Mor Alev Masterı oluyor, Çekim Reikisi 3 seviyeli, on günde tamamlanıyor ve tamamlandığında kişi Çekim Reikisi Masterı oluyor.

Ön koşul belirlenirken bahsedilen Masterlık; Usui, Tibetan, Karuna, Seichem Reiki gibi geleneksel Şifa sistemlerinin Master&Teacher (Usta&Öğretici) düzeyidir.