S :
3a-3b konusundaki fikriniz nedir?

C :
Fikrim değil ancak tarihi süreç içerisinde bu konuda duyulan ihtiyaç ve tercihlere bakalım :))

Bu soru yıllardır zihinleri karıştırdığı için hep soruluyor. Ben, bu şekilde aldığım için aynı yöntem ile devam ediyorum

ilgisi sayfada program içeriğinde kısaca geçiyor konu:


*  Usui Reiki MASTER Seviyesi; 3A(Master) ve 3B(Teacher) Seviyeleri ayrılarak değil, Usui Geleneğine bağlı kalınarak, Master Seviyesi (MASTER&TEACHER olarak) bir kerede verilmektedir.


Daha iyi anlamak için sürece bir göz gezdirmek gerekiyor:)

Reiki Evrensel Yaşam Enerjisi, hava gibi, su gibi her var oluşun vazgeçilmez ihtiyacı.. bunu doğal yolların ötesinde belirli teknikler ile kullanılarak öğretme yöntemleri de, hiç kimsenin tekelinde değil.

Mikao Usui gibi derin öğretiler almış, deneyimler yaşamış, kendilerini, hayatlarını şifacılık konusunda kendilerini insanlığa adamış ustalar kendi yöntemleri ile öğretmeye başladıkları zaman, öğretme şekli olarak, özel isim alırlar.. Usui Reiki gibi, Tibetan Reiki gibi, Seichim Reiki .. gibi
Bunlar da zamanla ihtiyaca göre seviyele bölünmüş ya da birleştirilmiştir. Bu tamamen tercih meselesidir.

Mikao Usui, kendi okullarında, 1,2,3. aşama değil de 6,5,4,3,2,1 olarak öğretirdi.

Bizim şu anda 1 Seviye dediğimiz aşamayı, 6, 5, 4, 3. kur olarak, aralarında çalışma süreleri bırakılan 4 ayrı uyumlama seansında tamamlıyordu. Bu her bir seansta ise uyumlama 4’er ayrı bölümden oluşurdu. Bu aşamalarda Reiki ve Şifacılığın temel prensipleri ve dokunarak şifa uygulamaları, diğer ovalama(masaj), bitkisel terkipler, dua okuma, üfleme vs. o bölgede uygulanan diğer şifa metodları ile birlikte nasıl kullanılır, bunlar öğretilirdi.

Günümüzde bizim 2.Seviye dediğimiz, artık sembolleri kullanarak uzaktan şifa aktarımı ise Usui Okullarının 2.kur una denk geliyor.

Mikao Usui’nin 1 dediği, yani günümüzde Master&Teacher olarak adlandırılan bu seviye, iki temel ihtiyaçtan dolayı 3A(Master) ve 3B(Teacher) olarak kimi Reiki Ustaları tarafından, ayrılarak öğretilmesi tercih edildi. İlki; Reiki ustası, öğrencisinin master sembolünü kullanarak daha güçlü şifalar uygulamasının yanında Eğimenliği hemen vermek istememesi. İkincisi ise; Reiki uygulayıcısı olarak iyice pişmiş bir öğrencinin, Eğitmenliğin sorumluluklarını almadan Master enerjilerini kullanabilme isteği..

Peki, Mikao Usui neden 1,2,3,.. değil de 6,5,4,3,2,1 olarak öğretiyordu? Bunun yanıtını Mikao Usui’nin kendi ifadelerinde göremiyoruz ancak Mikao Usui için empati yaptığım zaman anlıyorum ki; Mikao Usui’nin anlayışı, Reiki ve Şifacılık öğretileri tamamlandığı Master seviyesi son nokta. Bundan bilgiden çok deneyimler var. Kişi kendisini koşulsuzca sevgiye, İlahi yaradılışa, İlahi çizgilerden sapmadan hizmet etmeye adadığı kadar kendisine kapılar açılır. Reiki Prensipleri tam olarak alındığı zaman artık bunun ucu bucağı yok. Kişi Reiki Eğitmeni olmaya kadar gelmişse artık, sonu olmayan uçsuz bucaksız bir derya deniz..

Yolunuz her zaman açık ve İlahı ışık ile aydınlanmış olsun

hasan makam